Our Sponsors
Results Spruce Lodge 09.11.2019

Spruce Lodge, Saturday 9th November 2019

Class 1 - Preliminary BD 14 (2006/2016) - Arena 1
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Tanya Lock Rathcline Moonlight Girl 188 75 72.31 1
Pat White Velvet Mountain 183.5 71 70.58 2
Rosemary Hedigan TM Irelands Kingdom 157.5 61 60.58 3
Registered Category 2
Amy Jo Peskens Lucy Lulu 165.5 63 63.65 1
Unregistered
Alanna Doherty Tredstep Outlaw 197.5 79 75.96 1
RACHEL Hickey Marlton Oreo 172.5 67 66.35 2
Nensi bangoura Emperor Willis w/d
Registered Junior
Darragh Ohora Glenoaks Jazz w/d
Unregistered Junior
Sophie Orr Tirnaskea Starstruck 174 68 66.92 1
Class 2 - Preliminary DI P8 (2012) - Arena 2
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Pat White Velvet Mountain 177 41 68.08 1
Sallyann Langan Royal Kingsman 172 39 66.15 2
Registered Category 2
Orla Harrington Ballinaclough Rockie 179 43 68.85 1
Lisa O’ Brien Wilderwood Chilled Porter 176 62 67.69 2
Amy Jo Peskens Lucy Lulu 168.5 40 64.81 3
Registered Category 3
Finn O’ Gara Kipxies Harp 181 43 69.62 1
Unregistered
LAURA BAILEY Augabeg Dew 183 42 70.38 1
Alanna Doherty Tredstep Outlaw 166.5 40 64.04 2
Nensi bangoura Emperor Willis w/d
Registered Junior
Laragh Byrne Steendieks Dali Gold w/d
Darragh Ohora Glenoaks Jazz w/d
Class 3 - Novice BD 23 (2012/2016) - Arena 2
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sharon O’ Connor Ashwood Diamond Pride 170 44 70.83 1
Anne Lynch User Friendly 163.5 40.5 68.13 2
Nessa O Sullivan Wexford Moondance 160 40.5 66.67 3
Sallyann Langan Royal Kingsman 141.5 36.5 58.96 4
Registered Category 2
Lisa O’ Brien Wilderwood Chilled Porter 151.5 39 63.13 1
Andrea Colfer Diva 608 w/d
Registered Category 3
Sonya McCormack Steendieks Dali Gold 153.5 40 63.96 1
Sonya McCormack He’s Tiny w/d
Unregistered
Finn O’ Gara Marlton Lennox 173 43.5 72.08 1
Finn O’ Gara Marlton Enya 164.5 42 68.54 2
LAURA BAILEY Augabeg Dew 149.5 38.5 62.29 3
Registered Junior
Tara Hayes Ferrero k 180.5 45.5 75.21 1
Class 4 - Novice BD 28 (2008) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Anne Lynch User Friendly 156 52 65.00 1
Registered Category 2
Kate Kerr Horan Serafina T 155 52 64.58 1
Lisa O’ Brien Wilderwood Chilled Porter 147 50 61.25 2
Andrea Colfer Diva 608 w/d
Registered Category 3
Sonya McCormack He’s Tiny 156 53 65.00 1
Registered Junior
Tara Hayes Ferrero k 183 63 76.25 1
Class 5 - Elementary BD 40 (2010) - Arena 2
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Mairead Dolan Master Touch 207 55 66.77 1
Class 6 - Elementary BD 43 (2006) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Alex Donohoe Kilcandra Bonnie Reward 192.5 53 66.38 1
Mairead Dolan Master Touch h/c
Class 7 - Medium BD 61 (2002) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Werona 192.5 55 66.38 1
Tara Hayes Thorneyside Kestrel 186.0 52 64.14 2
Hannah Fielding Florentina DWS 184 50 63.45 3
Rachel Dowley Insticator B.S. 180.5 50 62.24 4
Alex Donohoe Guidam Roller 177.5 50 61.21 5
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 166.5 49 57.41 6
Mary Cox Sancerre w/d
Anne Marie Dunphy LEB Hugo w/d
Class 8 - Medium DI M67 (2015) - Arena 2
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Rachel Dowley Insticator B.S. 236.5 64 71.67 1
Oscar O Connor Top Hero 2 221 65 66.97 2
Tara Hayes Thorneyside Kestrel 214 60 64.85 3
Mary Cox Sancerre w/d
Oscar O Connor Veenstras Grapjas w/d
Class 9 - Advanced Medium BD 91 (2016) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Werona 251.5 53 64.49 1
Class 10 - Advanced Medium BD 92/ FEI Junior Team (2018) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 182.5 12 55.30 1
Class 11 - Advanced BD 102 (2012) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Bennett Urco 211 37.5 62.06 1
Class 12 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Anne Marie Dunphy Her Highness Willow w/d
Class 15 - Grand Prix FEI (2009/2018) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Rachel Dowley Cadens 297 14 64.57 1
Class 17 - Intro to Dressage Introductory BD B (2009) - Arena 1
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Fiona Kavanagh Adamstown Madison 137.5 62 59.78 1
Matilda Smyth Tin Tin C w/d
Class 18 - Introductory BD B (2009)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Lynne Cassidy Tux or Tails 157 70 68.26 1
Class 19 - Junior Trailblazers Preliminary BD 2 (2016)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Junior
Maisy Fitzgerald Ballisbrook Boy 188.5 64 65.00 1
Jane Fitzgerald Drummin Beauty 183 64 63.10 2
Anna O Connor Trefriw Pepsi 183 63 63.10 3
Anna Radford Moelgarnedd Dymuniad 183 63 63.10 3
Isabelle Seale Adamo 180.5 61 62.24 5
Kate Murphy Sahara Gold 171.5 59 59.14 6
Unregistered Junior
Sophie Hickey Johnson Marlton Oreo w/d
Junior Trailblazers
Sarah Curry Marlton Rose 209 73 72.07 1
Ciara o connor Brandon Zimbabwe 195.5 67 67.41 2
Heidi Smyth Waxwing Archimedes w/d
Class 21 - Junior Trailblazers Novice BD 28 (2008) - Arena 1
Judge - Lynne Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Junior
Sarah Curry Marlton Rose 167 56 69.58 1
Jane Fitzgerald Drummin Beauty 153 51 63.75 2
Junior Trailblazers
Ciara o connor Brandon Zimbabwe 170 58 70.83 1
Heidi Smyth Waxwing Archimedes w/d
Class 23 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018) - Arena 2
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Rachel Carr Calelvador May Blossom 246 16 70.29 1
Oscar O Connor Veenstras Grapjas 234 16 66.86 2
Class 24 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Oscar O Connor Top Hero 2 242.5 13 65.54 1
Rachel Carr Calelvador May Blossom 241 13 65.14 2
Class 25 - Sportsman Preliminary BD 14 (2006/2016)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Nicola Boylan My Boy Mo 171.5 65 65.96 1
Laura Fitzgerald Broomfield Banner 158.5 62 60.96 2