Our Sponsors
Results Danville House Farm 12.05.2019

Danville House Farm, Sunday 12th May 2019

Class 1 - Junior Trailblazers Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Junior
Heidi Smyth Waxwing Archimedes 171.5 55 68.60 1
Anna Radford Moelgarnedd Dymuniad 164.5 54 65.80 2
Anna O Connor Trefriw Pepsi 153.5 50 61.40 3
Unregistered Junior
Lilly Larkin Castle miller 164.5 53 65.80 1
Lilly Larkin Monster Machine 153 49 61.20 2
Class 4 - Preliminary BD 14 (2006/2016)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Cindy Wagner Miss Tonic 191 75 73.46 1
Sharon O’ Connor Ashwood Diamond Pride 186.5 72 71.73 2
Registered Category 3
Elizabeth Frayling Jonkers Keyano 176.5 69 67.88 1
Unregistered
Katie Kiely Sweet Jasmine 158 65 60.77 1
Naomi Keating AKA de Fonz 155.5 60 59.81 2
Registered Junior
Millie Dawn McBride Best Buddie 185 72 71.15 1
Sadhbh McGrath State Occasion TRL w/d
Unregistered Junior
Lilly Larkin Monster Machine 159.5 60 61.35 1
Lilly Larkin Castle miller 156 62 60.00 2
Class 5 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Cindy Wagner Miss Tonic 155.5 37 64.79 1
Registered Category 3
Elizabeth Frayling Jonkers Keyano 153.5 37 63.96 1
Unregistered
Anne Croome Carroll Diamond Culture 167 42 69.58 1
Registered Junior
Anna Radford Moelgarnedd Dymuniad 156.5 38 65.21 1
Sadhbh McGrath State Occasion TRL w/d
Class 6 - Novice BD 28 (2008)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Clare Gallagher Calvados Cruise 162.5 56 67.71 1
Gemma Ferrer Briefield Dawn 158 53 65.83 2
Mary Deirdre Kinsella Tullyroan Cracker 157 51 65.42 3
Registered Category 2
Laura Dennehy G-Force B.S 175 59 72.92 1
Unregistered
Anne Croome Carroll Diamond Culture 162.5 55 67.71 1
Rose Shanahan Festy 152.5 50 63.54 2
Registered Junior
Millie Dawn McBride Best Buddie 166.5 55 69.38 1
Class 7 - Novice DI N27 (2012)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Gemma Ferrer Briefield Dawn 184.5 59 63.62 1
Clare Gallagher Calvados Cruise 181 56 62.41 2
Peggy Ryan Stormhill raindance 180.5 57.5 62.24 3
Mary Deirdre Kinsella Tullyroan Cracker 174.5 56 60.17 4
Registered Category 2
Laura Dennehy G-Force B.S 184 61 63.45 1
Unregistered Junior
Oscar O Connor Veenstraâs Grapjas 203 64 70.00 1
Class 8 - Elementary DI E51 (2013)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Peggy Ryan Stormhill raindance 161.5 57.5 59.81 1
Registered Category 2
Niamh Drea Carlton Freeman w/d
Registered Category 3
Elizabeth Frayling Helenaa 193.5 65.5 71.67 1
Hannah Fielding Florentina DWS 180.5 62 66.85 h/c
Registered Junior
Oscar O Connor Top Hero 2 184.5 62 68.33 1
Class 9 - Elementary BD 59 (2010)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Sarah Morton Pip’s Delight w/d
Registered Category 3
Elizabeth Frayling Helenaa 221.5 57 69.22 1
Elizabeth Frayling Kitty Campbell 216.5 56 67.66 2
Class 10 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Mary Cox Sancerre 186.5 51 64.31 1
Deirdre Kane Mighty Clever 179.5 51 61.90 2
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 172 48 59.31 3
Sarah Morton Pip’s Delight w/d
Registered Category 3
Hannah Fielding Florentina DWS 190 52 65.52 1
Elaine Potter CLH Big Red 189.5 53 65.34 2
Class 11 - Medium DI M67 (2015)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Mary Cox Sancerre 211.5 59 64.09 1
Deirdre Kane Mighty Clever 210.5 58.5 63.79 2
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 195.5 58.5 59.24 3
Registered Category 3
Elaine Potter CLH Big Red 219 61 66.36 1
Class 15 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Elizabeth Frayling Variant H 217.5 14 63.97 1
Class 16 - Intermediate I FEI (2009/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 3
Elizabeth Frayling Variant H 229.5 14 67.50 1
Registered Junior
Sive Kearney Rob Roy 227 14 66.76 1
Class 19 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Rachel Carr Calelvador May Blossom 234.5 14 67.00 1
Eliza Neumann Heidehof’s Aleandro 210.5 13 60.14 2
Class 20 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Oscar O Connor Top Hero 2 264 14 71.35 1
Rachel Carr Calelvador May Blossom 249.5 12 67.43 2
Eliza Neumann Heidehof’s Aleandro 229.5 14 62.03 3
Class 22 - Mini Trailblazers Introductory DI Test B (2016)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Unregistered
Matilda Smyth Tin Tin C 104.5 43 61.47 1
Registered Junior
Kate Murphy Sahara Gold 122 51 71.76 1
Class 23 - Junior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Heidi Smyth Waxwing Archimedes 202 62.5 65.16 1
Ciara o connor Brandon Zimbabwe 195.5 58 63.06 2