Our Sponsors
Results Spruce Lodge 20.02.2016

Spruce Lodge, Saturday 20th February 2016

Class 1 - Intro to Dressage Walk & Trot IPC (2013)
Judge - Lynne Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Unregistered
Chloe Lacey Tom Thumb II w/d
Unregistered Junior
Lauren Spencer Royal Champion 100.5 67.00 1
Daragh Montague Benekerry Cisco w/d
Class 2 - Welcome to Dressage Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Lynne Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Unregistered
William Hayes Harley 208 66 71.72 1
Chloe Lacey Tom Thumb II w/d
Unregistered Junior
Mia Regan Byrne Anoif is Anoif 179 54 61.72 1
Mia Regan Byrne Anoif is Anoif 177 55 61.03 h/c
Daragh Montague Benekerry Cisco w/d
Class 3 - Preliminary DI P8 (2012)
Judge - Lynne Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Caroline Lynch Lisheenabrone Smoothstepper 174 60.5 66.92 1
Tara Connelly Oldcourt Velvet 165.5 57.5 63.65 2
Elizabeth Keane Calliaghstown Chinook w/d
Registered Category 2
Ian Grace Rhaegar WV 171 61 65.77 1
Unregistered
Josephine Delahoyde Marlton Roxy w/d
Registered Junior
Megan Neville Tommy Pickles 166 57.5 63.85 1
Sive Kearney BKS Giselle 160.5 57 61.73 2
Aoife O’ Brien Here Comes Trouble 160 57 61.54 3
Unregistered Junior
Alannah Murphy Killossery Master Clover 163 59 62.69 1
Class 4 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Caroline Lynch Lisheenabrone Smoothstepper 159.5 54.5 66.46 1
Registered Category 2
Ian Grace Rhaegar WV 159 59 66.25 1
Petra Larkin Breemount Galliano 154 56.5 64.17 2
Registered Junior
Aoife O’ Brien Wat A Cookie 169 64.5 70.42 1
Aoife O’ Brien Here Comes Trouble 150 55.5 62.50 2
Unregistered Junior
Alannah Murphy Killossery Master Clover 137 53.5 57.08 1
Class 5 - Novice DI N24 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Avril O’ Byrne Boolagh Picasso 213.5 66 71.17 1
Fiona Lyons Carlanstown Sea Anna 185.5 55 61.83 2
Colleen Hopkins Congratulations 183 55 61.00 3
Collette Ward Davey Cuki 181.5 59.5 60.50 4
Colleen Hopkins Tim 170.5 51 56.83 5
Tara Connelly Oldcourt Velvet w/d
Elizabeth Keane Calliaghstown Chinook w/d
Registered Category 2
Ryan Hopper Dalway’s Frere 176 53.5 58.67 1
Registered Junior
Sive Kearney BKS Giselle 195.5 60 65.17 1
Leah Murphy RFS Socrates 195 59.5 65.00 2
Aoife O’ Brien Wat A Cookie 181 56 60.33 3
Liam van der Veen Baronnette-Worona w/d
Class 6 - Novice DI N27 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Fiona Lyons Carlanstown Sea Anna 180.6 55.5 62.28 1
Collette Ward Davey Cuki 169.5 53 58.45 2
Avril O’ Byrne Boolagh Picasso ret
Registered Category 2
Petra Larkin Breemount Galliano w/d
Registered Junior
Liam van der Veen Baronnette-Worona w/d
Class 7 - Elementary DI E51 (2013)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Mary Cox Sancerre 172.5 57.5 63.89 1
Victoria Campbell Be My Snowflake 169 59 62.59 2
Lynne Cassidy Chancey w/d
Registered Junior
Linnea Larkin The Dashing Black 174.5 59.5 64.63 1
Bonnie O’ Reilly Don Quoixite III 169 58.5 62.59 2
Laura Dennehy Ella w/d
Unregistered Junior
Seren Fassnidge Kennedy D Artagnan V w/d
Class 8 - Elementary BD 40 (2010)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Victoria Campbell Be My Snowflake 199.5 53 64.35 1
Mary Cox Sancerre 192 49 61.94 2
Registered Category 2
Rosemary Gaffney Bink 226 57 72.90 1
Lisa Carnegie Rich Lad 200 52 64.52 2
Ryan Hopper Dalway’s Frere ret
Unregistered
Kate Kerr Horan Arlande 200.5 52 64.68 1
Registered Junior
Leah Murphy RFS Socrates 204 55 65.81 1
Bonnie O’ Reilly Don Quoixite III 192 50 61.94 2
Laura Dennehy Ella 185.5 49 59.84 3
Unregistered Junior
Seren Fassnidge Kennedy D Artagnan V 191.5 50 61.77 1
Class 9 - Medium DI M67 (2015)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Barbara Delahoyde Rubina 211.5 57 64.09 1
Ryan Hopper Keeford Freckleton Montrose 196 55.5 59.39 2
Class 10 - Medium BD 69 (2005)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Karen Bennett Urco 200.5 49 60.76 1
Pam Kerr Broomfield Master M 187.5 47 56.82 2
Registered Junior
Linnea Larkin The Dashing Black 214 52 64.85 1
Class 11 - Advanced Medium BD 98 (2002)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Sophie Daly Eicke II w/d
Class 12 - Advanced Medium BD 92 / Junior Team FEI (2011)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Sophie Daly Eicke II ret
Ryan Hopper Keeford Freckleton Montrose ret
Registered Junior
Alana Cazabon Dark Site 249. 40.5 67.30 1
Alana Cazabon Aramis 231 36.5 62.43 2
Class 13 - Advanced BD 100 (2002)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Elizabeth Frayling Variant H 211.5 53 66.09 1
Class 15 - Intermediate I FEI (2015)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Courtney Stuart Fanfarron 8 269.5 44 70.92 1
Class 16 - Prix St Georges FEI (2015)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Rachel Dowley Cadens 256 41 67.37 1
Courtney Stuart Fanfarron 8 255 40 67.11 2
Elizabeth Frayling Variant H ret
Registered Junior
Alana Cazabon Dark Site 247.5 40.5 65.13 1
Alana Cazabon Aramis 237.5 37 62.50 2
Class 17 - Intermediate II FEI (2015)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Kate Dwyer Snowdon Faberge 249.5 41.5 65.66 1
Class 22 - Confined Class Pony Rider Team FEI (2015)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Hayes Bantiss Holy Joe 242 38 62.05 1
Robyn O’ Neill Belsasser 240.5 38 61.67 2
Laura Dennehy Ella 239 37.5 61.28 3
Bonnie O’ Reilly Don Quoixite III 230.5 35 59.10 4
Class 23 - Confined Class Pony Rider Individual FEI (2015)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Robyn O’ Neill Belsasser 261.5 37.5 63.78 1
Tara Hayes Bantiss Holy Joe 253.5 37.5 61.83 2
Class 24 - Para Grade II Individual FEI (2013)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Kate Kerr Horan Arlande w/d
Class 25 - Para Grade Ib Individual FEI (2013)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Breda Bernie Master Mexico w/d
Class 26 - Para Grade Ib Team FEI (2013)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Breda Bernie Master Mexico w/d
Class 27 - Para Grade III Team FEI (2013)
Judge - Alison Mastin-Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Bink 259 49.5 68.16 1